dobre Książki dla WEB Developera / twórcy stron internetowych
Czyli powrót do stron internetowych po latach
Zaczynając ten wpis, próbuję sobie przypomnieć jak dawniej nazywał się front end developer + back end developer + web designer:) Pamiętam bowiem, że nie było podziału na takie role, był po prostu twórca stron internetowych. Z resztą w mojej pracy zawodowej specjalizacja nie była zadną przeszkodą w robieniu czegoś zupełnie innego. Jak to czasem mawiają ” muzyka mu w tańcu nie przeszkadza ” :-)) Tak to i było drzewiej 😉
(anegdoda na temat pracy informatyka: ” gdy mojego męża zatrzymał kiedyś policjant i zapytał, jaki ma zawód, odpowiedział, że jest informatykiem. Na to policjant: to pan sprzedaje komputery czy składa? Mój mąż był wtedy programistą, ale postanowił się nie wdawać w szczegóły bo to było dobre 20 lat temu , więc uznał że bliższe prawdy będzie „składa” :)))
Jako, że pierwsza stronę internetową robiłam dobre 17 lat temu (myślę, że to było jakiś 1997 rok) , więc gdy czasem widzę, takie wpisy osób reklamujących swoje umiejętności „mam 10 – letnie doświadczeniew robieniu stron internetowych”, to zastanawiam sie czy to dobrze czy źle;) Czy takie doswiadczenie typu 10 -15 lat to nie jest przypadkiem jakiś bagaż a nie lepiej nie mieć żadnego doświadczenia i w ciagu roku przyjąć wiedzę na temat współczesnych metod na tzw. „tabula rasa”. To się okaże…
Tak, czy inaczej, po tej wstępnej filzozofii .. do brzegu. O historii tworzenia stron więcej, kiedy indziej.
Stało się tak, że po latach przerwy , wróciłam do tematu stron internetowych i informatyki. Wypadało trochę odświeżyć swoją wiedzę, jeśli nie bardzo nawet. Zaczęłam więc z uporem maniaka szukać w miarę aktualnych książek. i Dzisiaj o tym , co wyszukałam. Pomijam te lektury, które owszem – kupiłam, przeczytałam lub zaczęłam czytać, ale uznałam za mało pożyteczne lub wadliwe z innych powodów.
Ponadto zapowiem, że wiem, ze część osób w ogóle nie uznaje czytania książek na tematy informatyczne, uważając, że zanim książka zostanie wydrukowana, to już coś tam się zmienia. Dla mnie jest to jednak miła odmiana po dniu patrzenia w monitor.
Projektowanie stron internetowych. Przewodnik dla początkujących webmasterów po HTML5, CSS3 i grafice. Wydanie V – Autor: Jennifer Robbins
Bardzo fajna książka, która zawiera kompedium wiedzy na temat podstaw tworzenia stron internetowych. Jest nasączona wiedzą, że tak powiem – „mięsista”. Dla kogoś kto zna HTML, CSS, Java Script w ich dawniejszych wersjach, przyda się przeczytanie jej, bowiem te języki mocno się zmieniło, w szczególności w kierunku responsywności. Ten temat jest mocno zaznaczony w tej ksiażce.
Nie ma chyba książki, która całkowicie nadążałaby za współczesnością, ale ta jest bardzo uporządkowana i solidna pod względem podstaw technologii tworzenia stron i mnóstwo rzeczy jest aktualnych.

Professional WordPress Design and Development – Hal Stern, David Damstra, Brad Williams
W związku z tym, że poprzednią książkę nazwałam „mięsistą” to zabrakło mi słów, aby określić tą pozycję:) Przede wszystkim, na pewno nie jest to książka dla osób nie znających WordPressa. Jest to książka dla osób chcących go na tyle dobrze poznać od strony „wnętrzności”, aby nie być zaskoczonym niczym. Tudzież aby móc go dowolnie obudowywać, rozbudowywać, uzywać do celów specjalnych.

Bardzo treściwa, bardzo solidna, stanowczo dla programistów. Z tą książką pozna się budowę WordPressa i od strony jego elementów architektury i bazy danych, znaczenia poszczególnych tabel i ich użycia. Książka nauczy zainstalowania środowiska developerskie, doradzi jak zabezpieczyć swoje strony na WordPress. Opisze mnóstwo funkcji i innych składowych. Naprawdę poważna pozycja.
Nastąpił tu u mnie spory przeskok, ponieważ nie znalazłam książki, z którą możnaby się rzetelnie nauczyć samego Worpressa. W moim przypadku nauka tworzenia stron w tym CMS odbyła się z Internetu i metodą „rozpoznania w boju”. Jeśli znacie jakieś naprawdę treściwe i aktualne pozycje na temat korzystania z WordPressa, dajcie znać!
Tej pozycji nie przeczytałam całej, bo jest dla mnie na tyle wymagająca, że ją sobie dawkuję. Ale bardzo polecam!
Mała uwaga: byłoby dobrze znać PHP jeszcze przed przeczytaniem tej książki.
Tu znalazłam kawałek ksiażki plus spis treści – możecie zajrzeć: https://indesignme.co.il/wp-content/uploads/2010/05/Professional.WordPress.pdf
Designing Brand Identity – Alina Wheeler
Zrób projekt typo – French Nigel Hugh D’Andrade
To nie do końca pozycja dla Web designera. Uznałam jednak, że warto się zainspirować i trochę poogladać dobrze zrobione projekty graficzne, żeby nasze strony internetowe też nabrały godziwego wyglądu. Dla mnie książki dla grafików to pewnego rodzaju odpoczynek. Nie wykonuję zawartych w nich ćwiczeń, nie analizuje dogłębnie projektów graficznych ale oglądam obrazki i traktuje je jako inspirację. Przy okazji oczywiście warto poznać podstawy programów graficznych , żeby przy byle potrzebie nie biec i nie płakać w rękaw najbliższemu grafikowi;)

The Principles of Beautiful Web Design – Jason Beaird, Alex Walker, James George
DON’T MAKE ME THINK – STEVE KRUG
Po obejrzeniu ładnych projektów graficznych, czas Na coś już dla nas – web designerów!
Pierwsza książka „Principle…” dostaniemy dobrą dawkę wiedzy o podstawach graficznych dla Web designerów typu jak łączyć kolory, jak używać czcionek, jak „układać klocki” czyli projektować strukturę strony. Dostaniemy też masę inspiracji, odnośników do ciekawych źródeł i zasobów w internecie, konkretne przykłady ciekawych graficznych rozwiązań – naprawdę świetna i chyba ponadczasowa.
W drugiej książce więcej jak to działa, jak myśli człowiek korzystając ze strony internetowej, jaką ścieżką podąża. Jak zaprojektowac elementy, żeby były dla użytkownika najbardziej przyjazne i intuicyjne. Fajnie napisana, ciekawie zilustrowana – polecam!
Ja z reguły kupuję obcojęzyczne książki na Amazonie: https://www.amazon.pl/Dont-Make-Think-Revisited-Usability/dp/0321965515. Przychodzą szybciej i często są tańsze niż poprzez polskich pośredników.
Te dwie pozycje stanowczo nie wystarczą, żeby zostać web designerem , nawet bez kodowania, bez wkładania projektów graficznych w ciało działającej strony. Do tego celu należy poznać program typu Figma, Sketch itp. Aczkolwiek dla osoby, która tworzy strony w WordPress korzystając z gotowych motywów, te pozycje mogą już być wystarczające a fajnie rozszerzać jej umiejętności o coś więcej poza standard jaki udostępniają motywy.
Ja osobiście mam w planie aktualnie naukę Figmy. Oczywiście posiadam już odpowiednią literaturę:) O niej w kolejnych postach, w momencie jak już będzie „przeczyta”wchłonięta”.

Praktyczne zastosowanie narzędzi SEO w Twojej firmie – Paweł Cengiel
28 Day SEO Challenge – Matthew Woodward
SEO nie jest moją ulubioną dziedziną, ale tworzenie stron bez znajomości SEO to naprawdę spory błąd, za który zapłaci klient.
SEO to taka niewymierna część tworzenia stron, bo wiecznie trzeba brać udział w tym wyścigu ale jest niezbędnym kawałkiem, który trzeba opanować.

Dwie powyższe pozycje mogą w tym pomóc. Pierwsza, „Praktyczne zastosowanie..” próbuje porządkować sprawę według zadań i narzędzi. Dla mnie tych narzędzi trochę za wiele. Polecam wybranie sobie podzbioru. Nie jest to też na pewno pierwsza lektura, którą należy przeczytać, bo nie opisuje w sposób usystematyzowany podstaw. Fragmenty sa nieaktualne (szybko zmieniają się narzędzia). Okazała mi się jednak na tyle przydatna , że polecam. Może niekoniecznie do przeczytania od przysłowiowej „deski do deski”.
Druga jest taka amerykańska aaa :)) Prosto do celu. W konkretnym czasie, konkretną ściężką do sukcesu. Nie wszyskie zadania sa dla mnie wykonalne ale na przykładzie moich stron, które zbudowałam, zamierzam sprawdzić na ile to działa. Podejscie ciekawe .
Tymi słowami kończę, zachęcam Was do podzielenia się swoimi znaleziskami książkowymi! piszcie !
pozdrawiam wszystkich zdobywców Internetu ! 🙂
Olga
ps. jeśli wpis Wam się podobał, dajcie znać, powstanie drugi z kolejnym zestawem książek. Jeśli Wam się nie podobał, też dajcie znać:)